Depremzedeler İçin Hukuk Rehberi

depremzede hukuk rehberi

Depremzedeler İçin Hukuk Rehberi

Depremzedeler İçin Hukuk Rehberi 960 524 AdminAD24

6 Şubat 2023 tarihinde on ilimizi kapsayan deprem felaketi, yıkımlara, can kayıplarına ve ağır hasarlara sebebiyet verdi. Türkiye Barolar Birliği bu anlamda, depremden etkilenen vatandaşlarımızla dayanışma anlamında  ilk olarak 1999 depremi sonrası hazırlamış olduğu Hukuk Rehberini güncelleyerek yeniden yayına koymuştur. Rehber gerek Ceza Hukuku yönünden gerekse Özel Hukuk veya Kamu Hukukunun farklı alanları yönünden vatandaşların haklarını ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Bu yazının devamında Türkiye Barolar Birliğinin rehberine ait önsöz paylaşılacaktır.

Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan güncel rehberin ön sözünde;

“Ülkemiz 6 Şubat 2023 sabahına büyük bir deprem felaketiyle uyandı. Kahramanmaraş merkezli deprem, on bir ilimizde yıkımlara, can kayıplarına, ağır hasarlara sebebiyet verdi. On ilde olağanüstü hâl ilan edildi. Türkiye Barolar Birliği, depremzedelerle ve depremden etkilenen bölge lerle dayanışmak için çok sayıda faaliyeti eşzamanlı olarak hayata geçirirken, 1999 depremi sonrası hazırlanarak ilk baskısı hemen Ağustos 1999’da ya pılan ve ardından 2001 yılında güncellenen “Depremzedeler İçin Hukuk Rehberi” adlı kitapçığımızı yeniden  değerlendirme kararı aldı.

Kendi döneminde büyük bir ihtiyacı karşılayan bu rehber, değişen mevzuat ve yeni ortaya çıkan çeşitli  uygulamalar nedeniyle bugün aynı şekil de yayınlanabilecek durumda değildi; hem Birliğimizin hukuki birikimini hem de aradan geçen süredeki değişikliklere bağlı olarak yeni ortaya çıkan tecrübeyi yansıtacak şekilde yeniden ele alınması gerekiyordu.

Bu amaçla depremden sonraki ilk kırk sekiz saat içerisinde harekete geçilerek, her bir başlık altındaki  güncellemeleri yapmak üzere konunun uzmanı olan akademisyen ve avukat hukukçularla temasa geçilmiş; desteğini talep ettiğimiz meslektaşlarımızın hepsi bu gönüllü çalışmaya katılmışlar ve sorumluluklarını süresinde yerine getirerek bu rehberin sizlere güncel hâliyle ulaşmasını sağlamışlardır.

Milletimize tekrar başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, yirmi yılı aşkın süreçte, farklı dönemlerde çalışmaya emek koyanlara teşekkür ederiz. Yurttaşlarımızı hak ve adalet mücadelesinde asla yalnız bırakma yacağız. Umarız bu rehberi bir kez daha güncellememizi gerektirecek felaketler yaşanmaz.”